Hrad Loket

Nádvoří tohoto 800 let starého hradu tyčícího se na žulovém ostrohu  nad řekou Ohří tvoří dokonalou kulisu pro nevšední divadelní zážitek.

Jak se k  nám dostanete

Pokud nebudete mít štěstí a nepodaří se vám zaparkovat přímo na náměstí, nezoufejte. Vraťte se zpět přes most, kde za benzinovou pumpou najdete záchytné parkoviště.

Dál už musíte pokračovat po svých. Prakticky každá ulička z náměstí (na levé straně při pohledu od mostu) vede ke hradu. Všechny cesty se sbíhají u křižovatky, kde si buď zvolíte náročnější, za to rychlejší výstup po schodech nebo snadněji vystoupáte delší serpentýnkou. Touto cestou se na hrad dostanou i vozíčkáři.

Co si nenechat ujít

Kromě klasických prohlídek můžete na hradě Loket shlédnout i několik opravdu unikátních zajímavostí.

Původní loketské sbírky a loketský meteorit

V 1. patře Markrabského domu je pro vás od minulého roku vystavena expozice ukázek z navrácených původních loketských sbírek. Kromě nich tu uvidíte i opravdický meteorit, jeden z nejstarších na světě.

Výstava porcelánu

Loketské okolí bylo, a v menší míře stále je, poseté továrnami na porcelán. Prohlédněte si stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové hlavičky panenek, plastiky ve stylu art deco, dekory ze starých zákresových knih nebo užitkový porcelán. Minout nemůžete ani staré lázeňské koflíky, které tvoří velkou část expozice. Ta se nachází v přízemí Hejtmanského domu.

Věž s drakem

Ano, Loket má vlastního draka. Nemusíte se ale bát, i když svým vzhledem připomíná hada kříženého s ještěrem, je to velký dobrák. Loketské hospodyňky k němu dodnes chodí pro oheň na podpal v kamnech, klidně se poptejte!

Útrpné právo, vězení a mužík Strakakal

Velmi živou představu o tom, jak se dříve vynucovalo přiznání, si můžete udělat na hradní expozici o útrpném právu. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

Komu by to nestačilo, může si prohlédnout i vězeňské kobky, které svému účelu sloužily až do roku 1948. Dejte si ale pozor, jak upravené děti máte s sebou. Ty neučesané a neupravené bez milosti plácne střapatý mužík Strakakal, obývající jednu z cel, knihou přes záda.