Úvodem

Festival Loketské kulturní léto založil v roce 2000 operní pěvěc a producent Jan Ježek a po 40 letech tak znovu přivedl diváky do loketského amfiteátru.

Od té doby, co byl festival 6. července 2000 slavnostně otevřen Dvořákovou operou Rusalka, uplynulo v řece Ohři mnoho vody a diváci měli možnost shlédnout celou řadu titulů. Namátkou jmenujme Mozartovu Kouzelnou flétnu, Verdiho opery Nabucco, Rigoletto a Aida, Bizetovu Carmen a Čajkovského Eugena Oněgina.

V hlavních rolích vystoupili přední čeští i zahraniční sólisté. Mezi nimi i nositelé Ceny Thálie v oboru opera Anda-Louise Bogza, Csilla Boross, Aleš Briscein, Tomáš Černý, Eva Dřízgová-Jirušová, Richard Haan, Vladimír Chmelo, Helena Kaupová, Valentin Prolat, Yvona Škvárová, Luděk Vele a Gianluca Zampieri.

Jan Ježek obdržel za pořádání festivalu řadu prestižních ocenění. V roce 2004 Cenu Karlovarského kraje za obnovení provozu přírodního divadla v Lokti, v roce 2007 Cenu Jednoty hudebního divadla ČR za nejlepší operní počin roku, v roce 2008 Cenu Karlovarského kraje za dlouholetou spolupráci a rozvoj kultury a v roce 2011 Cenu Hospodářské komory ČR Řád zlatého vavřínu za propagaci a rozvoj kultury.

Festival si za dobu své existence získal přízeň diváků z řad nejen odborné, ale i laické veřejnosti.

Záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzali

Mgr. Miroslav Rovenský, náměstek ministra kultury ČR

JUDr. Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje

Ing. Zdeněk Bednář, starosta města Loket

 • Amfiteátr

  Amfiteátr

  Toto místo s jedinečnou atmosférou vítá diváky již od 40. let minulého století. Má kapacitu 1 800 míst a v posledních letech prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

  Více o lokalitě
 • Hrad Loket

  Hrad Loket

  Nádvoří tohoto 800 let starého hradu tyčícího se na žulovém ostrohu nad řekou Ohří tvoří dokonalou kulisu pro nevšední divadelní zážitek.

  Více o lokalitě