Amfiteátr

Toto místo s jedinečnou atmosférou vítá diváky již od 40. let minulého století. Má kapacitu 1 800 míst a v posledních letech prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Jak se k nám dostanete

Amfiteátr má dva vstupy – horní a dolní. Na obou místech se také nachází pokladna.

U horní – hlavní pokladny najdete záchytné parkoviště (vedle benzínové pumpy), kam se nejlépe dostanete ze směru od Plzně. Držte se stále vlevo, směr Sokolov. Až objedete Loket, ocitnete se na křižovatce u mostu do města, kde parkoviště už snadno najdete.

K dolní pokladně vede krásná cesta parkem. Ze směru od Karlových Varů odbočte hned u železničního přejezdu vpravo a přejeďte most přes řeku. Tam najdete druhé záchytné parkoviště, kousek od vstupu do parku.

Tento vstup je bezbariérový a v případě potřeby vjezdu s vozíkem můžete přes park přijet autem, kolem dolní pokladny až do amfiteátru. Poté je třeba odstavit vozidlo na některé z parkovišť.

Historie amfiteátru

Přírodní amfiteátr v Lokti byl zbudován na konci čtyřicátých let 20. století a díky své poloze na břehu řeky Ohře proti dominantě loketského hradu se ihned stal jednou z nejatraktiv­nějších přírodních divadelních scén nejen v Čechách, ale i v evropském měřítku.

Tehdejší kapacita až 6 000 míst a světový repertoár v provedení předních operních scén včetně Národního divadla v Praze se staly v prvních letech magnetem pro širokou návštěvnickou obec. Pěvecké hvězdy první velikosti jako Marie Podvalová, Maria Tauberová, Marta Krásová, Beno Blachut, Ivo Žídek, Zdeněk Otava a další, kteří vystupovali v dílech Smetany, Dvořáka, Verdiho, Pucciniho, Čajkovského či Bizeta, přitahovaly publikum nejen z blízkého či vzdálenějšího okolí, ale také z nedalekých světových lázeňských středisek, Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Zhruba po deseti letech úspěšného provozu začala organizace letních představení stagnovat, od 60. let přestalo být divadlo zcela využíváno a začalo chátrat.

Marie Podvalová, členka opery ND

Marie Podvalová, členka opery ND

„Jsem nadšena jedinečnou akustikou, kterou má vaše přírodní divadlo… Věřím, že se mi bude lépe zpívat, než u nás v divadle…“

Beno Blachut, člen opery ND

Beno Blachut, člen opery ND

„…jsem překvapen, že příroda a lidská ruka umí něco tak krásného stvořit, jako je prostředí a divadlo v Lokti. Celou tou nádherou loketského podhradí byl jsem tak okouzlen a přeplněným hledištěm fascinován, že jsem snad nikdy před tím svou roli lépe nevytvořil…“

Jan Werich, filmový a divadelní herec a režisér

Jan Werich, filmový a divadelní herec a režisér

„Divadlem v Lokti můžete se pochlubit nejen u nás doma, to je málo, ale před celým světem, neboť přírodní divadlo, zasazené do nejkrásnějšího prostředí přírodní romantiky, nenajdete nikde, jen u vás v Lokti.“